Aromaterapeutska masaža nije samo tehnika opuštanja mišića i uma – ona je pravo putovanje kroz blagodati prirode. Kombinacijom umirujućih pokreta i djelovanja eteričnih ulja, ovaj tretman prožima tijelo, potiče regeneraciju i budi unutarnju harmoniju. Otkrijte povijest i dobrobiti aromaterapeutske masaže te saznajte zašto je postala nezamjenjiv dio suvremenih pristupa njezi i zdravlju.
Putovanje kroz povijest dodira i mirisa
Jeste li znali da se ljekovita moć dodira koristi već tisućama godina? Od fresaka starog Egipta koje prikazuju masažu stopala i dlanova, preko Hipokratovih zapisa o snazi trljanja, do suvremenih tehnika poput švedske masaže, ova drevna umjetnost njege tijela ostala je neprocjenjiv alat za zdravlje i opuštanje.
U Kini su pronađeni zapisi iz 2. st. pr.n.e. iz kojih se vidi da je masaža primjenjivana kao metoda tretiranja bolesti. Početkom 5. st. p.n.e. Hipokrat je napisao: Liječnik mora imati iskustva u mnogim stvarima, a osobito u trljanju, jer trljanje može učvrstiti zglob koji je labav i olabaviti zglob koji je prekrut.
Početkom 19. stoljeća Šveđanin Per Henrik Ling razvio je tehniku masaže koja je danas poznata pod nazivom švedska masaža i smatra se osnovom svih masaža. Zahvaljujući njemu, masaža je prvi put uvedena na sveučilišta kao dio nastavnog plana i od tada su diljem cijele Europe nicala brojna lječilišta i instituti koji su uključivali masažu kao terapeutsku tehniku. Na istoku su se razne tehnike masaže posebno cijenile, prakticirale se tisućama godina i do današnjih dana ostale priznate kao terapijska tehnika u rješavanju mnogih tegoba.
Dobrobiti masaže
Masaža je određeno dodirivanje pojedinih dijelova tijela rukom u cilju postizanja terapeutskih rezultata. Pozitivni učinci masaže se očituju u tome da dolazi do kompletnog psihičkog i fizičkog opuštanja, stimulira se rad limfe i izlučivanje nakupljenih toksina, potiče imunitet, djeluje stimulativno na krvožilni, živčani i probavni sustav. Relaksirajuće se djeluje na mišićni, nervni, dišni i endokrinološki sustav. Također, ne smijemo zanemariti da se masažnim hvatovima čisti površinski sloj kože od odumrlih stanica i masnoće te se tako otvaraju pore žlijezda lojnica i znojnica što omogućuje disanje kože i bolje lučenje sekreta.
Zašto aromaterapeutska masaža ima još jači učinak?
Kod aromaterapeutskih masaža koristimo još i eterična ulja čije djelovanje pojačava učinak masaže. Aromaterapijskom masažom nanosimo mješavinu ulja na kožu, molekule ulja ulaze u kožu kroz pore i putem krvi i limfe kolaju po cijelom organizmu.
Kontraindikacije za izvođenje masaže
Masaže, uključujući aromaterapeutske, nisu preporučljive u sljedećim situacijama i zdravstvenim stanjima:
- povišene tjelesne temperature
- zarazne bolesti
- epilepsije
- angine pektoris
- rizične trudnoće
- tumori
- teške kardiovaskularne bolesti
- proširene vene i varikoziteti
- upale limfnih čvorova
- akutni napadi astme
- visok krvni tlak
- rani stadij ozljede mišića
- kod osoba s preboljenim plućnim embolijama
- opekotine, inficirane rane i gnojni čirevi
- maligna oboljenja (može ponekad lagana masaža u svrhu podrške)
- naročito treba paziti kod madeža nepoznate etiologije.
Zato je prije svake masaže potrebno uzeti anamnezu kako bi dobili uvid u odnosu na moguće kontraindikacije za izvođenje masaže.
Važni faktori za uspješnu masažu
Važni faktori za dobru, uspješnu i ugodnu aromaterapeutsku masažu su miris, dodir, glazba, prostor i boje.
Miris mora biti ugodan klijentima jer mirisi mogu snažno uzburkati duboke emocije.
Dodir je svima iskonski dan i potreban, ali kroz odrastanje mnogi ga zanemare i potisnu, čak i zaziru od mogućeg dodira. Pošto je masaža primanje i davanje i za klijenta i za terapeuta, pri čemu dolazi do razmjene energija, terapeuti trebaju biti smireni, opušteni i prilaziti terapiji s pozitivnim mislima.
Glazba također ima vrlo dubok utjecaj na emocije. Naviknuti na bezbroj glasnih i konfuznih zvukova u svakodnevnom životu, tiha lagana i opuštajuća glazba će djelovati opuštajuće i umirujuće.
Prostor u kojem se provodi terapija treba biti u neutralnim pastelnim oku ugodnim bojama. Dobro je da postoji više izvora svjetlosti koji se po potrebi mogu prigušiti. Prostor mora biti čist, prozračan i topao. Poslije svakog tretmana prostor obavezno treba prozračiti, za svakog klijenta staviti čiste plahte, a terapeut mora imati razdoblje odmora između pojedinih tretmana.
Sastav mješavine za masažu
Na osnovu uzete anamneze terapeut određuje sastav mješavine za aromaterapeutsku masažu koju zatim priprema pred klijentom. Naravno, biljna ulja moraju biti hladno prešana, a eterična ulja jasno kemijski i botanički definirana jer jedino ta ulja imaju istinsku terapeutsku vrijednost. Ako su ispunjeni svi navedeni uvjeti, prepustite se masaži, opustite se i rezultati neće izostati.
Povezano: Ojačajte imunitet uz pomoć esencijalnih ulja