Tekstova pa čak i knjiga na temu lavande ima napretek. Ne čudi kada znamo da nam lavanda već više od dvije tisuće godina vjerno služi i da su se cijele civilizacije njegovale i liječile njome.
Čudesna lavanda
Francuzi znaju koliko je lavanda čudesna pa su je mudro marketinški prigrlili i otkrili nam sve mogućnosti i načine njezinog korištenja – od toaletnih voda do sladoleda s lavandom.
Cilj ovog teksta je spomenute tri vrste eteričnog ulja lavande što jednostavnije predstaviti s njihovim istaknutim indikacijama i mogućnostima korštenja.
Od pedesetak vrsta koje pripadaju rodu Lavandula, najvažnije su tri vrste:
- prava lavanda (Lavandula officinalis, sinonimi: L. vera, L. angustifolia)
- širokolisna lavanda (Lavandula spica, sinonim: L. latifolia)
- i hibridi lavande – lavandini (Lavandula x hybrida).
Prava lavanda
Prava lavanda je bogata linalolom i linalil acetatom. Jedna je od vodećih biljaka u aromaterapiji zbog neškodljivosti, neupitne djelotvornosti i dobroj toleranciji prilikom dermalnog i oralnog konzumiranja. Može smatrati univerzalnim lijekom. Raste na većim nadmorskim visinama i uzgaja se većinom u Francuskoj i Španjolskoj. Djeluje iznimno dobro kod svih stresnih stanja organizman papetosti i tjeskobe.
Isprobajte kupku
Isprobajte kupku koja se sastoji od dobro izmješanih 130 mL sojinog vrhnja, 4 jušne žlice biljnog ulja kantariona i 108 kapi eteričnog ulja prave lavande provjerenog branda eteričnih ulja. Uliti u kadu napunjenu toplom vodom.
Dokazano djeluje kod hipertenzije, nesanice i depresije. Kod neurozom uzrokovanih tegoba: probavni grčevi, migrene, mučnine, ali i astme. Umjesto alkohola etanola za dezinfekciju rana i posjekotina moguće je nakapati eteričnog ulja lavande. Često se naziva “majkom među eteričnim uljima” jer je blagog djelovanja, ne iritira kožu i u dermalnim pripravcima (40 mL biljnog ulja npr. jojobe i 10 mL eteričnog ulja prave lavande) brzo i efikasno opušta ukočeno i napeto mišićno područje.
Širokolisna lavanda
Bogata je 1,8-cineolom, linalolom i kamforom. Nakapana na opečeno područje kože momentalno smiruje i liječi ozbiljne opekline. Opekline od meduza i ubodi insekata nestaju pod djelovanjem ovog eteričnog ulja (na opečeno i bolno mjesto svakih 5 minuta kroz pola sata kapati po 3 kapi ovog ulja).
Širokolisna lavanda uz zadivljujuća epitalizacijska, pokazuje i antivirusna i srednje antibakterijska, fungicidna i imunostimulativna svojstva. Kožne i vaginalne gljivice (Candida) ne pokazuju rezistentnost prema ovom ulju. Upravo je širokolisna lavanda najblagotvornijeg djelovanja na kožu, te izvrsno regenerira i njeguje masnu, suhu i oštećenu kožu lica i tijela.
Lavandini
Na tržištu najčešće možemo pronaći lavandin klon abrial koji od svih vrsta lavandi pokazuje najjači protugljivični i antibakterijski učinak, te lavandin klon super koji poput prave lavande djeluje izrazito smirujuće i pomaže kod nervoza, nesanice i tjeskobe.
Povezano: Prirodna kozmetika je više od trenda
Autor: Saša Radulović, aromaterapeut