Pitanje zašto neke žene „trče za muškarcima“ može biti složeno i ovisi o nizu faktora – psiholoških, socijalnih, kulturnih i emocionalnih. Neki moji klijenti, i žene i muškarci, spremni su trčati maraton ne bi li sustigli onoga koji uporno bježi. Jednom sam prilikom jednoj klijentici na psihoterapiji postavila jednostavno pitanje: „Biste li trčali za tramvajem, autobusom ili vlakom koji je već krenuo sa stajališta?“
Zauzvrat sam dobila prijekoran pogled i kratak odgovor: „Ne bi mi palo na pamet učiniti takvu glupost – trčati za prijevoznim sredstvom koje ionako ne mogu sustići.“ Zašto onda neke žene – i muškarci – trče za partnerima koji su, iz nekog razloga, odlučili otići i krenuti svojim putem? Postoji više mogućih razloga zašto neke mogu pokazivati ovakvo ponašanje. U nastavku saznajte koji razlozi su u pitanju!
Evo zašto žene trče za muškarcima (ili obrnuto):
Potreba za povezanošću, bliskošću i ljubavlju
Mnoge žene tragaju za emocionalnom povezanošću i ljubavlju. To je prirodna ljudska potreba, koja ponekad može dovesti do pretjerane posvećenosti ili ovisnosti o osobi u koju su zaljubljene. Žena koja “trči” za muškarcem možda to čini jer u njemu vidi izvor ljubavi, pažnje i emocionalne sigurnosti.
Potreba za validacijom i prihvaćanjem
Neke žene traže potvrdu vlastitog identiteta, ljepote i vrijednosti kroz pažnju koju dobivaju od muškaraca. Ako su uvjerene da će kroz njegov interes dobiti osjećaj vlastite vrijednosti, mogu se truditi zadržati ga ili privući, čak i ako to znači da se ponašaju prema njemu na način koji nije uvijek zdrav za njih.
Povezano: Kako savladati nepovjerenje u partnerskim odnosima
Strah od samoće i potreba za ispunjavanjem emocionalnih praznina
Žene s niskim samopoštovanjem – bilo zbog prošlih iskustava ili društvenih pritisaka – često traže potvrdu kroz odnos s muškarcem. Strah od samoće ili osjećaj da bez partnera nisu „dovoljno vrijedne“ može ih navesti da pretjerano inzistiraju na vezi. U suštini, riječ je o nesvjesnoj potrebi da popune unutarnju emocionalnu prazninu.
Internalizacija normi i vrijednosti
U mnogim kulturama i društvima žene su povijesno bile pod utjecajem normi koje diktiraju da moraju biti pasivne u odnosima – da čekaju, ugađaju i trude se zadobiti pažnju muškarca na neki od društveno prihvatljivih načina. Iako su se društvene norme promijenile, neke žene mogu internalizirati ove vrijednosti, i dalje nesvjesno nose te poruke, i ponašaju se u skladu s njima.
Idealizacija odnosa
Pod utjecajem popularnih filmova, serija, knjiga i romantičnih mitova, neke žene razvijaju nerealna očekivanja od ljubavi. U tim prikazima, ljubav je često borba ili “strastvena potraga”, gdje osoba mora učiniti sve da bi stekla pažnju ili ljubav partnera. Može se stvoriti dojam da je normalno uložiti veliki napor kako bi se „osvojila“ nečija ljubav. Ovaj idealizirani pristup može navesti žene da postanu više „proaktivne“ u pokušajima da privuku ili zadrže muškarca.
Povezano: Partnerski odnosi u raljama svakodnevice
Visoka razina privlačnosti
Neke žene mogu biti fizički ili psihološki privučene određenim muškarcem, što može izazvati želju da ga osvoje. U tom slučaju, “trčanje” može biti izraz duboke želje za povezivanjem, kako emocionalno, tako i fizički. Žene mogu postati „proaktivne“ u pokazivanju svog interesa, vjerujući da bi to moglo dovesti do uzajamne povezanosti.
Strah od napuštanja
Žene koje su u prošlosti doživjele odbacivanje ili emocionalne povrede mogu razviti obrazac prekomjernog truda u odnosima. U strahu da ne izgube ljubav ili pažnju, postaju previše angažirane, često nesvjesno pokušavajući dokazati da su vrijedne ljubavi. Ovo ponašanje može izgledati kao da „trče za partnerom“, iako u pozadini stoji duboka emocionalna ranjivost.
Toksični odnosi
U nekim slučajevima, žene (kao i muškarci) ostaju u toksičnim ili manipulativnim odnosima, pokušavajući zadovoljiti partnerove potrebe ili spasiti vezu – čak i kada to nije zdravo, kada im taj odnos nanosi štetu. U takvim okolnostima, ponašanje koje izgleda kao „trčanje za muškarcem“ može biti posljedica emocionalne ovisnosti i straha od gubitka, a ne istinske bliskosti.
Svaka osoba i svaki odnos su jedinstveni, pa tako i motivi koji stoje iza određenih ponašanja. Važno je uvažavati individualne razlike te razumjeti emocionalne potrebe i iskustva koja oblikuju naš način ponašanja u vezama.
U idealnom slučaju, u zdravim odnosima, oba partnera pokazuju međusobnu pažnju, poštovanje i ravnotežu, gdje nijedna strana ne mora „trčati“ za drugom kako bi bila voljena i cijenjena.
Povezano: Što se krije iza ljubavne prevare