Granične ličnosti, histrioni i narcisoidne osobe iz „klastera B“ često su pojedinci koji u međuljudskim odnosima koriste različite oblike manipulacije. Ljubavni predatori ciljano traže svoje žrtve.
Ljeto donosi različita iskustva i nova poznanstva, često popraćena užitkom, ali i osjećajem gorčine. Zašto je tome tako? Ponekad je korisno retrospektivno pogledati na poznanstva i promašene veze, koje nekim čudom često dijele zajedničke poveznice. Bez obzira radi li se o muškarcima ili ženama, koji su na neki način uletjeli u vaš život donoseći puno strasti i uzbuđenja, koji su često bili neodoljivi, nestvarni i na neki način jako čudni.
Ljubavni predatori nastoje fascinirati
Manipulaciji u ljubavnim vezama vrlo često podliježu i žene i muškarci koji imaju malo samopoštovanja i samopouzdanja. Romantika i ushićenost često završavaju s osjećajem krivnje i srama zbog iluzije ljubavne priče. Sva zbivanja, akcije i zanos bili su sve osim prave ljubavi.
Predator nastoji fascinirati drugu osobu intenzivnim laskanjem, pažnjom i aktivnostima za koje zna da su za nju značajne te predstavljaju mjerilo kvalitete odnosa – bilo partnerskog, prijateljskog ili poslovnog. Žrtva manipulatora osjeća se posebno i bezuvjetno prihvaćeno, što otežava prepoznavanje manipulativnih namjera.
Jesu li određene osobe sklonije predatorima?
Postavlja se pitanje jesu li određene osobe sklonije predatorima i zašto nas takvi pojedinci privlače. Većina odnosa počinje intenzivnom idealizacijom, što često vodi do katastrofalnog završetka partnerskog odnosa.
Podložnost pojedinih osoba ekstremnoj manipulaciji često je jedan od obrazaca koji se ponavlja u partnerskim odnosima. Nažalost, to su one osobe koje su tijekom odrastanja ostale gladne ljubavi, poštovanja, podrške i razumijevanja, i kao takvi dobar su plijen za manipulatore.
Kao psihoterapeutkinja volim reći: “Osoba mijenja partnerice/partnere koji imaju različito ime, ali svi oni imaju slične obrasce ponašanja .“
Oduprijeti se takvim vrstama veza, nekim osobama jako je teško, ali boljim upoznavanjem sebe moguće su promjene.
Osobe koje ne nasjedaju predatorima obično dolaze iz zdravog obiteljskog okruženja. Imaju dovoljno jasan osjećaj vlastitog sebstva i izgrađenu sliku osobnih vrijednosti. Kao odrasli, zauzimaju čvrst stav i mogu zrelo procijeniti odnose oko sebe. Postavljaju zdrave granice, pri tome znajući da nije njihova odgovornost spašavati druge, osobito odrasle pojedince koji ne žele spasiti sami sebi.
Osobe koje njeguju samopoštovanje i samopouzdanje, te koje prakticiraju uzajamnost, razumijevanje, autentičnost i kompetentnost, imaju vrlo malu vjerojatnost da će postati žrtve predatora. Nisu ovisni o godišnjem dobu; za njih samoća i potreba za povezanošću i ljubavlju nisu razlozi za ulazak u ljetnu avanturu za koju znaju da će završiti hladnom jeseni.
Povezano: Razmišljate o ljetnoj avanturi? Prvo pročitajte ovaj članak