Česte promjene raspoloženja, noćno znojenje, poteškoće sa spavanjem… ako su vam ovi simptomi poznati, velika je vjerojatnost da prolazite kroz perimenopauzu.
Što svaka žena treba znati o perimenopauzi?
Perimenopauza je faza prije menopauze koja može trajati i do deset godina, pa čak i više. Iako je većina žena uvjerena da menopauza ne počinje prije 50-e, perimenopauza, kao prijelazna faza prema menopauzi, počinje mnogo ranije. Razumijevanje ovog prirodnog procesa može vam pomoći da se bolje nosite s promjenama i održite kvalitetu života i kada ova važna prekretnica u životu žene pokuca na vrata.
Hormonalna ravnoteža počinje se mijenjati već u kasnim tridesetima i ranim četrdesetima. Tijekom ovog perioda, hormonalne promjene kroz koje tijelo prolazi dovode do prvih simptoma, ali ih često nismo svjesni ili ih pripisujemo stresu, jer je tijekom perimenopauze menstruacija najčešće sasvim normalna. S vremenom, osvrćući se unatrag, žena postaje svjesna da su neki od simptoma koje je dugo osjećala zapravo bili rani znaci da je perimenopauza započela.
Trajanje perimenopauze jako varira, ali obično traje između četiri i osam godina. Kod nekih žena traje samo 6 mjeseci, dok kod drugih traje godinama. Izostanak menstruacije kroz 12 uzastopnih mjeseci označava kraj perimenopauze i početak menopauze.
Kako ću znati jesam li u perimenopauzi?
Svaka žena koja pažljivo osluškuje svoje tijelo primijetit će da se mnogi simptomi menopauze pojavljuju mnogo ranije nego što bi to očekivala. Jesam li ušla u menopauzu, pitanje je koje će se nametnuti ženama u kasnim četrdesetima kada primijete promjene u svome ciklusu i cijelom tijelu te se počne osjećati drugačije nego prije.
Vi najbolje poznajete svoje tijelo, i ako malo bolje razmislite, shvatit ćete. Vidjet ćete promjene koje neko vrijeme možda niste primjećivali. Sjetit ćete se svega što ste osjećali i pripisivali stresu, umoru, užurbanom životu… Nemiran san, nedostatak energije, glavobolje, promjene raspoloženja u kasnim 30-ima i ranim 40-ima najčešće najavljuju prvu fazu menopauze – perimenopauzu.
Koji su simptomi tipični za perimenopauzu?
Iako se simptomi razlikuju kod svake žene, postoje neki očiti simptomi tipični za perimenopauzu. Tako govorimo o neredovitim mjesečnicama, valunzima, debljanju i promjenama raspoloženja. Može se javiti i povećana zaboravnost i takozvana “moždana magla” uslijed koje dolazi do problema s koncentracijom, gubitkom tijeka misli, rastresenošću…
Valunge ne možete ne primijetiti, pogotovo ako se naglo pojave u vašem životu i postanu vaš cjelodnevni pratitelj koji vas svako malo podsjeća da je tu. Nakon naleta vrućine, znaju nastupiti naleti neobične hladnoće, poput nekih hladnih trnaca koji prolaze vašim tijelom. Do 85 % svih žena ima valunge. Znojenje i valovi vrućine tijekom perimenopauze remete miran san mnogim ženama.
Što se točno događa tijekom perimenopauze?
Razine hormona estrogena i progesterona jako variraju pa u ženskom tijelu tijekom perimenopauze vlada hormonalni kaos. Kako se smanjuje broj jajnih stanica, tijelo ponekad oslobodi nekoliko jajnih stanica, a ponekad niti jednu, što narušava hormonalnu ravnotežu. Zbog toga dolazi do promjena mjesečnica koje mogu postati kraće, duže, blaže, obilnije ili čak potpuno izostati. Ponekad mogu izostati mjesecima te se iznenada redovno vraćaju. Uslijed tih hormonalnih promjena, javljaju se i ostali spomenuti simptomi perimenopauze. Razine hormona mogu se drastično promijeniti u samo nekoliko dana, što otežava razumijevanje i upravljanje simptomima.
Prirodan proizvod vrhunske kvalitete koji doprinosi regulaciji hormonalne aktivnosti
Ravnoteža hormona ključna je za žensko zdravlje. Biljna medicina može značajno pomoći u ublažavanju simptoma perimenopauze. Iako postoji mnogo dostupnih terapija, prirodni preparati, bez značajnijih nuspojava, poželjniji su odabir za mnoge žene.
Femmenessence MacaLife toplo se preporučuje ženama koje žele smanjiti simptome perimenopauze i prirodno balansirati svoje hormone. Za razliku od uobičajene nadomjesne terapije hormonima koja može donijeti mnoge neugodne nuspojave, Femmenessence potpuno prirodno i djelotvorno potiče tijelo žena na proizvodnju vlastitih hormona. Namijenjen je ženama između 44. i 54. godine života.
Glavni sastojak Femmenessenca je biljka maka (maca, Lepidium peruvianum) koja doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti. Uzgaja se u središnjim peruanskim Andama na visini od preko 3000 metara u vrlo oštrim klimatskim uvjetima. Femmenessence je 100 % prirodan i organski čist proizvod. Inovativna mješavina mace nudi izvrsnu bioraspoloživost i koncentrirane količine ključnih aktivnih spojeva do 10 puta veće od sirovog maca praha.
MacaLife ima visoku stopu učinkovitosti na razine hormona. Učinkovito smanjuje valove vrućine, noćno znojenje i vaginalnu suhoću, pomaže u poboljšanju raspoloženja, povisuje razinu energije, podržava libido i mentalno zdravlje.
S obzirom na to da upravo hormonalna ravnoteža ima ključnu ulogu u ublažavanju simptoma perimenopauze, jasno je zašto je Femmenessence MacaLife posebno vrijedan proizvod. Njegova vrijednost je itekako prepoznata, pa je više puta nagrađivan kao najbolji proizvod za zdravlje žena na najvećem svjetskom sajmu prirodnih proizvoda, a nagrađen je i za najbolji sastojak na najvećem sajmu sastojaka u Europi.
Kako si još mogu pomoći prirodnim putem?
Zdravim stilom života, koji uključuje dovoljno kretanja te uravnoteženu i raznovrsnu prehranu, stvarate dobru osnovu za lakše suočavanje s prvom, ali i ostalim fazama menopauze.
Tijekom perimenopauze mijenja se i metabolizam. Mnoge žene primjećuju debljanje ili im postaje teže smršaviti. Zato je tijekom tog perioda važno osigurati redovitu tjelovježbu koja može potaknuti vaš ukupni metabolizam. Redovita tjelovježba može pomoći u poboljšanju raspoloženja, održavanju tjelesna mase, a time i ublažavanju simptoma poput valunga. Pobrinite se da neki oblik tjelesne aktivnosti bude dio vaše dnevne rutine.
Važno je osigurati i dovoljno odmora. Prije odlaska na spavanje, pokušajte se posvetiti opuštajućim aktivnostima kao što su vježbe disanja, nježna joga ili topla kupka. Istražite i druge tehnike meditacije koje doprinose mentalnoj ravnoteži. Izbjegavajte dnevno drijemanje, jer to može ometati vaš noćni san čija je kvaliteta i tako već najčešće narušena tijekom perimenopauze.