Stvarno to želiš? Često u radu s klijentima zaustim ovo pitanje. Ipak, nekada nije vrijeme za njega. Posebno na početku procesa. Sve što radimo, a ne sviđa nam se, ne odgovara nam ili ne volimo to raditi, radimo zbog prijašnjih iskustava ili jer se nadamo nečemu u budućnosti.
Stvarno to želiš?
Kakvi bi vaši odgovori bili da vas sada netko pita: “Stvarno to želiš?“ Stvarno želiš takvu vezu? Stvarno želiš takav posao? Stvarno želiš da ti se dijete tako ponaša? Ako je odgovor na neko od ovih pitanje NE, imaš dvije mogućnosti.
Pronađite način da to promijenite.
Stvari nisu nepromjenjive. To već znate. Zašto onda iz dana u dan radite stvari na isti način? Veliki broj ljudi odustaje od mijenjanja stvari prije nego su nešto i pokušali. Rade neučinkovite stvari koje naravno ne mijenjaju ništa na bolje, često čak i pogoršavaju stvar te na kraju „odustaju“ od svega razočarani u rezultat. Ako dosadašnje ponašanje ne donosi rezultate, iz kojeg razloga mislite da će sada odjednom početi donositi rezultate? Dajte promislite i mijenjajte to! Pametniji ste od toga. Postoji naravno i druga opcija.
Nastaviti raditi ono što ne želite u životu.
Zašto bi netko ovo htio? Ponekad su naša uvjerenja jednostavno prejaka (ili smo mi preslabi). Ne dozvoljavaju nam da dignemo glavu i pogledamo u drugom smjeru. Ponekad ne znamo gdje bismo počeli jer je promjena velika i „strašna“. Ponekad jednostavno mislimo da moramo raditi stvari na određeni način. I to je u redu. No, ako ste već u situaciji da ne možete mijenjati stvari, ipak možete nešto učiniti. Možete promijeniti način na koji radite nepromjenjive stvari. Kako?
Povezano: Autentičnost ili kakav to moram biti?
Prigrlite situaciju i izvucite dobrobiti
Prvo prihvatite situaciju koliko god ona bila destruktivna za vas. Koliko god je ne voljeli. Kada je prihvatite, zagrlite, s vremenom možda i zavolite, možete dobiti od te situacije ono zbog čega vam je ona u životu. Pogrešno je misliti kako su neke situacije u vašem životu tu slučajno ili da bi vas kaznile. Sve su to situacije koje kriju darove za vas. Ako ste u njima zatvorenih očiju, nećete vidjeti darove koje možete imati od njih. Ako prigrlite situaciju, ako promatrate sebe i učite čak i iz najtežih situacija, možete izvući jako puno dobrobiti.
Jedan od od radikalnih primjera je svakako Viktor Frankl, psihoterapeut koji je proživio užase koncentracijskih logora no iz njih izašao s velikim darovima koje je proslijedio čovječanstvu. Jedan od njih je knjiga Čovjekova potraga za smislom, a druga je logoterapija koju je Frankl osmislio. Ovo je ekstremni primjer. Vaš je život puno manje dramatičan. Stoga ako kažete „teško je“ ili „nemoguće je“, vaši izgovori ne stoje. Zagrlite situaciju koju imate i pronađite svoj smisao. Otkrijte svoju logoterapiju. Tko zna kakvi se sve darovi kriju tamo gdje ne želite gledati.
Nemojte raditi nešto što ne želite
Što god učinili, nemojte više niti sekunde raditi nešto što ne želite ako niste u stanju to prihvatiti. Tada se samo mučite. Ne postižete ništa, ne možete dati ništa. Niste korisni, a gubite energiju na to. Radite posao koji ne volite? Koje su dobrobiti od toga? Vjerojatno plaća kojom ste nezadovoljni. Ako je plaća u redu, onda morate zakinuti svoje najdraže za vrijeme provedeno s njima kako biste odradili sve za posao. Takav posao vam ne donosi dobrobiti. Sigurnost? Sigurnost ne postoji. Ono što smatrate sigurnosti je lažan osjećaj koji vas tjera činiti stvari koje zapravo ne želite raditi.
Povezano: Vrijeme za sebe ili kako obznaniti svijetu da vrijedimo