Naše zanimanje za narcisoidnost nikada nije bilo veće, Google pretrage za riječ “narcis” postupno su se povećavale tijekom proteklog desetljeća. Izraz narcis postao je dio svakodnevne komunikacije, često se koristi za opisivanje slavnih osoba, političara i bivših partnera.
Nusproizvod našeg rastućeg interesa za narcisoidnost je znatiželja o tome koji tipovi narcisa postoje. No tu stvari postaju komplicirane. Pretraživanje za “vrste narcisa” na Googleu daje jako različite rezultate. Neke web stranice opisuju samo tri vrste, dok drugi navode čak 14.
Što se ovdje događa?
Što je narcis?
Riječ “narcizam” potječe iz grčkog mita o Narcisu, mladiću koji se zaljubljuje u vlastiti odraz. Tijekom proteklog stoljeća ili tako nešto, došlo je do evolucije u shvaćanju narcizma. Danas se smatra skupom osobina ličnosti koje obuhvaćaju grandioznost, osjećaj prava na privilegije i bezosjećajnost. “Narcis” je izraz koji se koristi za opisivanje nekoga tko ima visoke rezultate u pogledu ovih osobina.
Narcis također može udovoljavati dijagnostičkim kriterijima za narcisoidni poremećaj ličnosti, dijagnozu mentalnog zdravlja koja pogađa oko 1% ljudi. Općenito se opisuje kao široko prisutan uzorak izražavanja grandioznosti, potrebe za divljenjem i nedostatka empatije. Važno je napomenuti da nemaju svi narcisi narcisoidni poremećaj osobnosti.
Koliko vrsta narcizma postoji?
Postoje dvije glavne vrste osobina narcisoidnosti (koje se razlikuju od narcisoidnog poremećaja osobnosti). To su grandiozni narcizam i ranjivi narcizam.
Grandiozni narcizam povezan je s velikim osjećajem vlastite vrijednosti, agresijom i dominacijom. Ranjivi narcizam karakterizira povećana emocionalna osjetljivost te obrambena i nesigurna grandioznost koja prikriva osjećaje nedostatka.
Noviji modeli su identificirali tri osnovne komponente narcizma koje pomažu objasniti sličnosti i razlike između grandioznog i ranjivog narcizma.
- Antagonizam je zajednički za oba tipa narcizma. Povezan je s osobinama poput arogancije, prava na privilegije, manipulativnost i nedostatka empatije.
- Agentska ekstraverzija jedinstvena je za grandiozni narcizam. Povezuje se s osobinama kao što su autoritativnost, grandioznost i egzibicionizam.
- Narcisoidna neurotičnost specifična je za ranjivi narcizam. Povezana je s krhkim samopoštovanjem i sklonošću doživljavanju negativnih emocija i srama.
Osoba će vjerojatno udovoljiti dijagnostičkim kriterijima za narcisoidni poremećaj ličnosti kada postoje visoke ocjene na svakoj od ovih komponenti. Isto tako, iako dijagnostički kriteriji naglašavaju grandiozne aspekte narcisoidnog poremećaja ličnosti, kliničari izvješćuju o oscilacijama između grandioznog i ranjivog narcizma kod osoba s ovim poremećajem.
Ranjivi narcizam ima značajno preklapanje s graničnim poremećajem ličnosti, osobito u pogledu njegovih uzroka i prikazanih osobina ličnosti. Osoba koja ima visoku ocjenu samo za ranjivi narcizam ima veću vjerojatnost da će joj se dijagnosticirati granični poremećaj ličnosti nego narcisoidni poremećaj ličnosti.
Postoje li druge vrste narcisa?
S obzirom na konsenzus u psihologiji o dva glavna tipa narcizma opisana gore (koji se nalaze uz kliničku dijagnozu narcisoidnog poremećaja osobnosti), kako možemo objasniti mnoge izvore koji opisuju druge “vrste” narcizma?
Prvo i najvažnije je širenje članaka popularne psihologije koji opisuju vrste narcizma za koje nema dobrih dokaza. Uključuju pojmove poput “cerebralni narcis”, “somatski narcis”, “zavodljivi narcis” i “duhovni narcis”. No, pretraživanje ovih pojmova u recenziranoj akademskoj literaturi ne pruža dokaze da su to valjane vrste narcizma. Neki članci također koriste pojmove koji se često smatraju sinonimima za grandiozni i ranjivi narcizam. To vjerojatno dolazi iz rane literature, koja je koristila različite pojmove za opisivanje vrsta narcizma. Jedna recenzija iz 2008. godine identificirala je više od 50 različitih oznaka koje su korištene za opisivanje vrsta narcizma. Međutim, sadržajno se svaka od ovih oznaka može povezati s grandioznim ili ranjivim narcizmom.
Često ćete vidjeti riječi “otvoreno” i “prikriveno”, ponekad uz opise grandioznih i ranjivih narcisa. Neki istraživači su istaknuli da su otvoreni i prikriveni narcizam slični grandioznom i ranjivom narcizmu. Drugi tvrde da ih je prikladnije smatrati izrazima narcizma prisutnog i u grandioznom i u ranjivom narcizmu.
Na kraju, veliki broj ovih članaka opisuje narcise oslanjajući se na specifične izraze grandioznog ili ranjivog narcizma. Na primjer, oni opisuju “antagonističke narcise”, “komunalne narcise”, “agentske narcise” i “seksualne narcise” uz grandiozne i ranjive narcise. Ovi opisi sugeriraju da su ovi tipovi narcizma međusobno isključivi, iako bi ih zapravo trebalo smatrati aspektima grandioznog i/ili ranjivog narcizma. Drugim riječima, oni su primjeri kako se narcizam može izraziti.
Povezano: Mislite da možda izlazite s ‘ranjivim narcisom’? Pripazite na ove crvene zastavice
Opasnost od etiketa
Višestruka priroda narcizma vjerojatno je pridonijela nizu pojmova koje ljudi koriste za opisivanje narcisa. Kada se koriste točno, mogu biti korisni za prepoznavanje različitih načina izražavanja narcizma – posebno u intimnim odnosima, gdje su visoke razine grandioznog i ranjivog narcizma povezane s počinjenjem zlostavljanja.
Međutim, online članci koji netočno opisuju i kategoriziraju narcizam sve su samo ne korisni. Takav sadržaj potiče ljude koji se laički bave psihologijom, koji zatim olako dodjeljuju oznaku “narcis” svakome za koga misle da pokazuje narcisoidne osobine.
Čak i kada se točno primjenjuju u kliničkim uvjetima, dijagnostičke oznake nisu uvijek korisne. Mogu donijeti stigmu, koja može obeshrabriti ljude da traže podršku za mentalno zdravlje.
Autorica: Megan Willis, izvanredni profesor, Fakultet bihevioralnih i zdravstvenih znanosti, Australian Catholic University. Uz odobrenje autorice, ovaj je članak je preveden s The Conversation.