Ima li istine u poznatom stereotipu da su muškarci jaki pa ih prekid previše ne dira, dok njihove bivše pate, ili je stvarnost ipak drugačija?
Prekid je teško i izazovno iskustvo koje dovodi do emocionalne boli i može ostaviti trajne emocionalne ožiljke. Iako se načini na koje se muškarci i žene nose s posljedicama prekida mogu razlikovati, i jedni i drugi pate. Razlika je što jedno od njih obično pati više, i to najčešće žene. Barem se tako misli. To što mnogi muškarci nakon prekida izgledaju kao da nisu pogođeni, ne znači da je to uistinu tako.
Zašto muškarci prekidaju? Kako se nose s prekidom? Boli li ih? Kako znati je li muškarac povrijeđen nakon prekida? Vjerojatno ste si nekad postavljale ova pitanja. Jedno je sigurno, slomljeno srce je slomljeno srce, bez obzira je li muško ili žensko. Bilo da se radi o muškarcu ili ženi, kod prekida se javlja osjećaj povrijeđenosti i gubitka. Ponekad je razočaranje vidljivo kroz ponašanje i izgled osobe, dok ponekad imate osjećaj da kod druge strane ne postoji bol.
Muškarcima se često dogodi da ženu počnu cijeniti nakon što je izgube. Odjednom shvate koliko je posebno i vrijedno to što ih je partnerica slušala, obraćala im pažnju, bezuvjetno ih voljela.
U početku potiskuju bol
Studija Craiga Erica Morrisa je pokazala da žene pate kraće, ali intenzivnije. Muškarci pate duže jer u početku potiskuju bol, što dugoročno može dovesti do težih problema poput depresije i nemogućnosti uspostavljanja dubljih odnosa. Ovo istraživanje provedeno na 5705 sudionika također je pokazalo da su žene češće pokretale prekide te da ostavljena strana pokazuje jače reakcije od strane koja je inicirala prekid. Međutim, iskustvo prekida je relativno teško iskustvo za obje strane. Nedostatak komunikacije bio je najčešći uzrok prekida. Dakle, prekidi više bole žene kratkoročno, ali muškarci se nikad u potpunosti ne oporave.
Kako je uvriježeno mišljenje da muškarci moraju uvijek biti jaki i da muškarci ne plaču, još uvijek teško priznaju osjećaje poput bespomoćnosti i ljubavne boli. Zbog toga teže procesuiraju prekid, zanemaruju novopridošle osjećaje, ali im se to u nekom kasnijem periodu može vratiti poput bumeranga. Muškarci tako terete svoje prošlosti nose sa sobom u nove veze ili izbjegavaju dublje vezivanje. Za razliku od muškaraca koji će nastojati potiskivati emocije, žene nakon prekida intenzivno analiziraju vezu, plaču, okrivljuju same sebe, traže uzroke prekida, idealiziraju bivšeg partnera. Ali isto tako, žene brže prevladavaju slomljeno srce i izlaze jače iz situacije.
Povezano: 7 savjeta kako vratiti bivšeg i kada to uopće ima smisla
Zašto i kako muškarci prekidaju vezu
Što se tiče razloga zašto muškarci prekidaju veze, nema jedinstvenog odgovora. Na to utječu različite okolnosti. Muškarci rijetko govore o namjerama prekida jer mnogi od njih zaziru od teških tema. Često ne izražavaju svoje nezadovoljstvo. Radije biraju kloniti se sukoba sa svojom partnericom. Tako se negativni osjećaji gomilaju sve više i više dok neka kap ne prelije čašu. A onda se zna dogoditi da prekidaju bez objašnjenja ili pravdanja. Nestanu bez riječi što drugoj osobi često dodatno otežava situaciju.
Neki muškarci prekidaju samo kada pronađu novu partnericu.
Neki muškarci prekidaju zbog problema s kompatibilnošću.
Neki muškarci prekidaju zbog nedostatka emocionalne povezanosti ili intimnosti.
Neki muškarci prekidaju zbog problema u komunikaciji koji opterećuju odnos.
Nijedan muškarac ne uživa u nezadovoljavajućoj vezi, a ipak se ponekad čini da ne žele napraviti ama baš ništa po pitanju poboljšanja veze. Bolje podnose loše raspoloženje ili svađe jer se emocionalno povlače i nastoje zadržati raspoloženje, energiju ili samopoštovanje na drugim područjima života.
Kako se muškarci nose s prekidom
Nakon prekida, muškarci, kao i žene, mogu doživjeti niz emocija i misli. U usporedbi sa ženama koje su sklonije kriviti same sebe i sumnjati u sebe nakon prekida, kod muškaraca je ovo ponašanje manje izraženo. Manje je vjerojatno da će razmišljati o tome što su učinili krivo ili što su mogli učiniti drugačije i bolje. Često negiraju odgovornost za kraj veze pa rjeđe osjećaju krivnju.
Čak i ako je riječ o ostavljenom muškarcu slomljenog srca, to će prema vani biti manje vidljivo. Najčešće će to vješto skrivati. Ali i oni doživljavaju emocionalne padove. Kako se emocionalno povlače, pažnju će posvećivati nekim drugim temama; primjerice, neki muškarci odlučuju više raditi kako bi umirili svoje slomljeno srce ili se posvećuju svojim hobijima. Pokušavaju biti ono što su bili prije ulaska u vezu misleći da će time sve biti po starom i da će im to odvratiti misli od prekida. Nakon nekog vremena, obično dođe trenutak u životu muškarca kada se počinje miriti sa stvarnošću. Prihvaća činjenicu da osoba s kojom je bio nije više dio njegovog života. Naizgled se čini da su bez problema prebrodili prekid, ali ožiljci su ipak ostali.
Mnogi muškarci nakon prekida ne uzimaju vrijeme za emocionalni oporavak, nego se bacaju na traženje novih spojeva. Muškarci koji prekidaju vezu zbog emocionalnog ili fizičkog nezadovoljstva također će često odmah krenuti u pronalazak nove partnerice.
Kakva su vaša iskustva?
Povezano: 14 stvari koje muškarci ne vole kod žena