Tražiti pomoć je dobro jer to znači da smo osvijestili da imamo izazova s nečim. Čitati knjige je poželjno. Višegodišnja istraživanja, tuđa životna iskustva, zapažanja i zaključci prepričani su na stranicama knjiga.
Podcasti su sjajan način da u svakom trenutku pristupimo najnovijim informacijama od ljudi koji su najveći svjetski stručnjaci. Motivirajući citati daju nam polet baš u trenutku kada nam treba. Osjećamo se dobro kada krenemo čitati bestseller knjigu, kada slušamo podcast i kada podijeljeni motivirajući citat prikupi lajkove. No, što radimo s time kasnije? Je li čitanje knjige pokušaj zamjene za psihoterapiju, slušanje podcasta skupljanje informacija kako bi imali što reći kada razgovaramo s kolegama, a dijeljenje citata brz način da skrenemo pažnju na sebe? Jeste li povjerovali u mit o brzim rješenjima? Gdje je u svemu tome primjena? Svakodnevna i sistematična, uspostavljena s jasnom namjerom.
Gomilanje informacija neće poboljšati naš život. Neće nas učiniti sretnijima i ispunjenijima. Primjena dovodi do promjene. Sve ranije navedeno je izuzetno korisno, jer su to vrijedni alati, ali ne i čarobni. Brze i lake upute koje dobivamo putem raznih medija ne mogu biti zamjena za sistematičan rad sa sobom, osluškivanje svojih potreba, priznavanje vlastitih želja, iscjeljivanje trauma, redefiniranje uvjerenja. Nadalje, ako imate obilje informacije i redovito konzumirate nove, dobivate dojam da znate „popraviti svaki problem” i postaje opasno kada rezultati izostaju u vlastitim životu jer lako može doći do narušavanja slike o sebi i razočaravanja koje vodi do ozbiljnijih stanja poput anksioznosti ili depresije. Kada početni zanos počne blijediti, a osjećaj nekompetentnosti jačati, što ćete uraditi?
Povezano: Nemojte se uklapati u tuđe želje i očekivanja, tako postajete zarobljenik svoga života
Uspjeh preko noći
Nerealističnom mitu o uspjehu preko noći – jer smo svi za sve sposobni i „samo nebo je granica” jer nam je rješenje za sve dostupno na nekoliko klikova – trebalo bi pristupiti hladne glave. Nije problem u knjigama, podcastima i raznim online programima, već u tome da gradimo samopouzdanje na tuđem znanju, umjesto na vlastitom iskustvu. A ono je nezamjenjivo i neprocjenjivo. Teorija je korisna, ali treba nam praksa da bi usavršili bilo koju vještinu.
Stoga, prije nego se odlučite na čitanje nove knjige samo zato što je bestseller ili slušanje podcasta jer je popularan, postavite si pitanje kada ćete koristiti naučene informacije, koliko ćete ih često primjenjivati i gdje. A nakon odslušanog ili pročitanog, krenite s primjenom. Odlučite se za 1, 2 ili 3 savjeta koji su vam smisleni i upotrebljavajte ih svakodnevno barem mjesec dana prije nego se odlučite na novu metodu.
Lakše je nego ikad prije cjeloživotno se educirati, znanje se lako dijeli i informacije prenose. Ali ih ima nebrojeno mnogo. Gradite disciplinu u svom životu, budite posvećeni sebi i iskorištavanju resursa koje već imate kako bi usvojili zdrave navike umjesto da trčite za trendovima.
Rješenja su uglavnom jednostavnija nego što si želimo priznati. Ali moramo poduzeti neke korake kako bi ih riješili. Usvajanje novih informacija i educiranje je korisno na bezbroj načina, ali ne zavaravajte se da time automatski postajete bolji. Ne vjerujte u mit o brzim rješenjima. Primjenjujte novo naučeno i gledajte kako se mijenjate, a time i vaš život.
Povezano: Samosabotaže koje su mi stajale na putu ostvarenja snova