Dobro organiziran hladnjak ključan je za održavanje svježine hrane, ali i za minimiziranje bacanja hrane kojoj prođe rok jer je “sakrivena” negdje u hladnjaku.
Održavanje hladnjaka organiziranim i stavljanje namirnica na pravo mjesto zahtijeva malo više truda, ali može pomoći da hrana dulje traje i da izbjegnete nepotrebne troškove. Jasno ćete vidjeti što imate i iskoristiti hranu prije nego joj istekne rok trajanja. Osim toga, dobro organiziran hladnjak osigurava više prostora na policama i puno je pregledniji. Kvalitetno organiziranje hladnjaka pomaže vam i u bržem osmišljavanju obroka jer vam je sve vidljivo i lakše uočavate s čime raspolažete. Učinkovito organiziranje učinit će korištenje vašeg hladnjaka praktičnijim i ugodnijim. Ako se pitate kako organizirati hladnjak na pravi način i koje namirnice bolje ne čuvati u hladnjaku, odgovore pronađite u nastavku članka.
Učinkovito organiziranje započinje čišćenjem
Prije početka slaganja namirnica u hladnjak, ispraznite ga i dobro očistite. Ladice i police istrljajte nježnijom stranom spužvice namočene u otopinu vode i deterdženta za suđe te isperite u toploj vodi ili ubacite u perilicu posuđa na još bolje pranje. Prebrišite cijelu unutrašnjost hladnjaka. Kad vratite sve oprane i posušene elemente natrag, hladnjak je spreman za učinkovito organiziranje i slaganje namirnica.
Svim namirnicama koje vraćate u hladnjak provjerite rokove trajanja. Važno je znati gdje se što slaže jer ako istu vrstu namirnica uvijek slažete na isto mjesto uvijek ćete znati gdje se što nalazi. Izbjegavajte slaganje namirnica na bilo koje slobodno mjesto u hladnjaku. Sortiranje i odvajanje hrane u odjeljke pomoći će vam da povećate svoj prostor.
Povezano: Napravite sami – proizvodi za čišćenje koji su učinkoviti, a bez štetnih sastojaka
Što se čuva na gornjoj polici hladnjaka?
S obzirom da je gornja polica jedna od toplijih polica u vašem hladnjaku, ona je najbolja za ostatke hrane, proizvode kojima će brže isteći rok trajanja i hranu za kojom često posežete. Ovdje možete držati primjerice i maslac, margarin, tvrde sireve, gotova jela… Na ovom mjestu izbjegavajte držati svježe meso.
Što se čuva na srednjoj polici hladnjaka?
Srednja polica se preporučuje za čuvanje mliječnih proizvoda (mlijeko, jogurt, svježi sirevi…) i jaja.
Što se čuva na donjoj polici hladnjaka?
Donja polica u hladnjaku je najhladnija pa ovdje skladište kvarljivu hranu poput sirove ribe i mesa. Ovo je najhladnije mjesto u vašem hladnjaku pa postoji manji rizik od kvarenja.
Što se čuva u ladici?
U ladice smjestite povrće, voće i salate kako biste pokušali očuvati maksimalnu svježinu. Osim toga, neće doći u dodir sa stražnjom stijenkom hladnjaka, jednim od njegovih najhladnijih dijelova, i neće se smrznuti. Ovo je također dobro mjesto za pohranjivanje začinskog bilja. Imajte na umu da proces zrenja voća uzrokuje brže kvarenje povrća pa je dobro na neki način ih razdvojiti. Skladištite ih u originalnoj ambalaži ili u kutijama s poklopcem kako biste ove namirnice držali udaljeno jedne od drugih.
Što se čuva u vratima hladnjaka?
Vrata su najtopliji dio vašeg hladnjaka, stoga ovdje pohranite stabilnije namirnice poput začina, džemova i sokova. Otvorena pića su optimalno pohranjena u donjem pretincu na vratima. Suprotno očekivanjima, ovo mjesto nije predviđeno za skladištenje mlijeka. U vratima hladnjaka možete čuvati i maslac i meke sireve jer im nisu potrebne niske temperature.
Koristite prozirne spremnike za odlaganje hrane
Jednostavan način da svoj hladnjak držite organiziranim i da sve ostane na svom mjestu je korištenje prozirnih spremnika za pohranu. Osim što će sve biti lijepo poslagano, prozirni spremnici vam omogućuju brzo prepoznavanje njihovog sadržaja. Time postižete maksimiziranje prostora, jasan pogled na hranu i održavanje hrane dulje svježom.
Rotirajte namirnice: kada kupujete nove namirnice, premjestite starije naprijed kako bi se one prve potrošile. To sprječava da se hrana zaboravi u stražnjem dijelu hladnjaka. Prilagodite postavke temperature prema potrebi na temelju godišnjih doba i količine hrane koju ste spremili.
Ovim namirnicama nije mjesto u hladnjaku
Nekim namirnicama koje se često nađu u našem hladnjaku tamo zapravo nije mjesto. Određene vrste voća i povrća osjetljive su na hladnoću te dulje zadržavaju arome, vitamine i svježinu ako nisu u hladnjaku. To se posebno odnosi na voće i povrće koje je i dalje u procesu sazrijevanja.
Među namirnicama koje je bolje ne čuvati u hladnjaku nalaze se i ove:
- Banane i ostalo južno voće poput manga, dinje ili papaje osim u slučaju da je narezano. Banane u hladnjaku brzo dobiju smeđe mrlje jer hladnoća oštećuje njihovo stanično tkivo. Čuvajte ih na sobnoj temperaturi zaštićene od izravne sunčeve svjetlosti.
- Rajčice je također bolje čuvati u zdjeli izvan hladnjaka.
- Krastavci se zbog visokog udjela vode brzo smežuraju i kvare na niskim temperaturama.
- Luk i češnjak vole suho, hladno i tamno. Uz povećanu vlagu hladnjaka, počinju klijati i stvara se plijesan.
- Avokado koji je u procesu dozrijevanja čuva se na sobnoj temperaturi jer hladnoća usporava proces zrenja. Dakle, tvrde avokade pustite da sazru i omekšaju na sobnoj temperaturi. Zreli avokado možete čuvati u hladnjaku.
- Bosiljak brže vene i gubi okus na niskim temperaturama jer je vrlo osjetljiv na hladnoću.
- Limuni i drugi citrusi poput naranči i grejpa također su osjetljivi na hladnoću pa im više odgovara na umjerenim sobnim temperaturama u kontaktu sa zrakom.
- Med se u hladnjaku stvrdne i teško se razmazuje. Zato nema potrebe da ga čuvate u hladnjaku, skladištite ga zaštićenog od svjetlosti i trajat će godinama bez gubitka kvalitete.
Slijedeći ove savjete, hladnjak ćete držati organiziranim, čistim i učinkovitim, što vam može dugoročno uštedjeti vrijeme i novac.