Vrt pobjede prekrasan je povijesni roman iz pera autorice Rhys Bowen. Priča je to o ljubavi, prijateljstvu, traženju i pronalasku vlastitog puta…
Dok rat koji je trebao okončati sve ratove nastavlja bjesnjeti, mlada, povlaštena i tvrdoglava Emily Bryce odlučna je u namjeri da dade svoj doprinos borbi, ma kako malen on bio. Upoznavši šarmantnog i naočitoga australskog pilota, shvaća da je svaki par ruku ključan.
Nakon što je zaprosi, ljubav njezina života vraća se na front, a Emily postaje volonterska poljoprivredna radnica Ženske kopnene vojske. S raznovrsnom skupinom odlučnih žena daje sve od sebe kako bi vratila sjaj jednom zapuštenom devonskom imanju. U tajnovitoj, hladnoj i mračnoj kućici na posjedu pronalazi davno izgubljene dnevnike travarice koja je svoj život posvetila ljekovitom vrtu. Dnevnici nadahnjuju Emily i daju joj svrhu kada saznaje tragičnu vijest – njezin je zaručnik poginuo kao heroj, a plod njihove ljubavi na svijet će doći za devet mjeseci. Emily svu svoju tugu i bolnu ljubav koristi kako bi obnovila ljekoviti vrt, zaliječila duboke rane male devonske zajednice i pronašla tračak nove nade u sjeni Velikog rata. (Sinopsis izdavača)
Vrt pobjede – moje misli
Volim stil pisanja autorice Rhys Bowen i njezinu sposobnost da nas „prenese“ u neko drugo vrijeme i na drugo mjesto. Malo je reći da su joj opisi prekrasni i da uspješno oživljava svako okruženje. Nakon čitanja romana Skice iz Venecije, koji me oduševio, pobrinula sam se da mi u ruke brzo stigne njezin novi naslov koji je ispunio moja očekivanja. Autorica u ovom romanu ne ide u dubinu, ali jasno možemo shvatiti ono što se događalo u to vrijeme.
Radnja je smještena u 1918., u period pred kraj rata. Glavna junakinja Emily Bryce izuzetno je jak lik. Odlučna dati svoj doprinos ratnim naporima, našla se prepuštena sama sebi, neudana i trudna, ali nepokolebljiva u nastojanju da stvori novi život.
Ovo je priča „s druge strane rata“, priča o pripadnicama Ženske kopnene vojske, volonterskim poljoprivrednim radnicama, snažnim ženama koje su pomagale na farmama kako bi se nastavila proizvodnja hrane. Velik dio priče posvećen je ženskom prijateljstvu.
Emily je iz obitelji iz više klase, zaštićena od strane roditelja. Zaljubljuje se u vojnog pilota kojeg njezina majka smatra potpuno neprikladnim za nju. Njezina odluka da ode raditi na farmu narušava odnos s roditeljima koji su uznemireni, osobito majka koja smatra da joj takav posao nikako ne priliči. Ova priča predstavlja njezino putovanje do samostalnosti. Odlučna je stati na vlastite noge usprkos svima i svemu.
Vrt pobjede je odlična, opuštajuća knjiga s nizom privlačnih likova i dobrom pričom. Iako ima gubitaka, nije napisana kako bi nas rastužila, nego je vrlo nadahnjujuća i osnažujuća.
Recenzija i foto: Marijana Glavaš, urednica