Mame i tate će se složiti: roditeljstvo u suvremenom svijetu zahtjeva drugačije metode odgoja nego one prije 5, 10 ili više godina. Montessori metoda neprocjenjiv je dar roditelja djetetu koje će mu osigurati kvalitetan razvoj, budućnost pa i život.
Montessori metoda – za svu djecu, ali ne i za sve roditelje
Upravo je to izjavila osnivačica ove metode, Talijanka Maria Montessori (1870. – 1952. g). Smatrala je kako je svako dijete stvoreno za odgoj prema ovim principima, no nije svaki roditelj odlučan u provođenju istih. Koja je, stoga, osnovna misao vodilja Montessori metode?
Stari principi odgoja počivaju na tome da je dijete neoblikovano i neiskusno biće koje treba “istrenirati” za funkcioniranje u kolektivu. To znači da ono nema pravo na vlastite stavove i razmišljanja sve do neke ozbiljnije dobi. Montessori metoda zagovara upravo suprotno: doživljaj i odnos prema djetetu kao biću koje od malih nogu ima pravo na donošenje odluka i koje je već rođeno s brojnim sposobnostima. Na roditelju je da ga usmjerava i vodi uz dozu slobode i stvaranja poticajnog okruženja.
Zlatna pravila odgoja
Odavno znamo da su prve 3 godine djetetova života najvažnije za njegov daljnji rast i razvoj. Upravo u tom razdoblju stvaraju se zdrave granice i kvalitetne životne osnove. Djetetu je najvažnije omogućiti nesmetano zadovoljenje potreba za ljubavi, učenjem, igrom. Kroz razne razvojne faze često će se dogoditi situacije u kojima se dijete nepoželjno ponaša, no njima je važno pristupiti s poštovanjem i pozitivnim usmjeravanjem. Fokusom na rješenja umjesto na probleme i validacijom umjesto kazna ili pohvala činimo dobro djetetu i gradimo kvalitetan odnos.
Kako to izgleda u praksi? Birajte svoje bitke. Umjesto da vam je fokus na zaprljanoj odjeći u igri po kiši i blatu, radije dijete dobro odjenite i pustite da vježba finu motoriku otkrivajući razne teksture i mirise u okolišu. Kada ono namjerno dira utičnicu za struju, budite spremni i 100 puta u danu fizički ga od iste odvojiti, radije nego primjenjivati metode zastrašivanja i vikanja. Djeca vole testirati granice, a na vama je da ih postavite na način da i dalje poštujete integritet djeteta i zadovoljite njegovu potrebu za istraživanjem u sigurnim granicama.
Samostalno dijete, sretno dijete
Roditelji malih toddlera sigurno su primijetili koliko brzo prođe period od malih beba, potpuno ovisnih o vama, do djeteta koje, možda još i ne hoda, ali ima veliku želju sve raditi samo. Tada roditelji, u nedostatku vremena, energije, živaca zanemaruju tu potrebu. I dalje oblače djetetu jaknu, tenisice, hrane ga i slično, čak i kada dijete jasno pokazuje da želi (često i može!) samo.
U užurbanom svijetu, gdje roditelji puno rade kako bi djeci omogućili lagodan život, ova djetetova potreba često se zanemaruje, iz najboljih namjera.
Nastojte to osvijestiti i više slušati svoje dijete te djelovati u skladu sa znakovima koje vam ono pokazuje. Ponekad će to značiti dulje spremanje ili čak kašnjenje, no kad god je moguće, uvažite djetetovu potrebu za samostalnošću. U njegovim očima to je dokaz ljubavi i znak da ga čujete i vidite. Montessori odgoj, kao i svaki drugi poželjan način odgoja uključuje to da roditelj vodi svojim primjerom. Budite ljubazni, smireni, priznajte kada pogriješite, stavite se u kožu svog djeteta. Rezultat će biti odnos pun ljubavi i snage za rješavanjem svih izazova.