Mnogo je razloga zbog kojih se žene odlučuju napustiti svoj posao, a postoje i brojni razlozi zbog kojih to ipak ne čine usprkos želji za promjenom. Istražili smo koliko je uistinu zadovoljstvo poslom, koliko ih sanja o promjeni, što su im najveće prepreke.
Anonimnu anketu smo proveli na uzorku od 50 žena različitih dobnih skupina, a najzastupljenija je bila dobna skupina 41 – 50 godina (42 %). Ostale dobne skupine bile su približno podjednako zastupljene. Odgovarale su žene koje rade na različitim radnim pozicijama. Željeli smo razumjeti koji elementi posla najviše utječu na zadovoljstvo žena poslom, što im je važno. Koje potrebe, kada su zadovoljene, doprinose da je žena sretna na svom poslu.
Iz navedene ankete je sasvim jasno da su žene zadovoljnije kod poslodavaca koji promoviraju ravnotežu između posla i privatnog života. Čak 90 % ispitanica teži balansu između privatnog i poslovnog života. Iz prikupljenih podataka može se izvesti zaključak da što tvrtke budu više nudile podršku i mogućnost izbora, veća je vjerojatnost da će žene biti motivirane ostati.
Što utječe na zadovoljstvo poslom, odnosno na želju za promjenom
Iz odgovora je vidljivo da do promjena najčešći dolazi zbog želje za većom slobodom, i to u 48 % slučajeva. Žene se upravo iz tog razloga odlučuju za poduzetništvo. 38 % zaposlenica želi promjenu zbog prevelikog stresa na poslu. Ostali značajni razlozi su želja za većom zaradom (36 %) i želja da napokon slijede svoju strast (36 %). Toksična okolina je za neke žene vodeći razlog zašto napuštaju postojeći posao. Sličan je postotak žena koje promjenu žele zbog želje za napredovanjem i zbog lošeg vodstva. Samo 8 % žena je reklo da ne želi promjenu.
Jesu li žene sretne na svom poslu
36 % žena je reklo da su sretne na svom poslu, 56 % ih je donekle sretno na poslu, a 8 % ih je nesretno i mrze svoj posao. Čak i neke od žena koje su sretne na trenutnom poslu razmišljaju o promjeni kako bi postigle još bolji balans između posla i privatnog života. Neke od njih bi rado imale i nižu plaću u zamjenu za više slobodnog vremena. Samo jedna ispitanica u tridesetima je spremna žrtvovati slobodno vrijeme u zamjenu za više novaca.
Najčešće prepreke za promjenu
Iz odgovora je vidljivo da su najčešće prepreke za promjenu posla nedovoljna financijska sredstva (za 44 % ispitanica) i strah od neuspjeha (za 42 % ispitanica). Tu je i izostanak podrške okoline, a neke smatraju da su godine problem i da je kasno za promjenu. Dio žena već u tridesetima vidi godine kao prepreku.
Među pojašnjenjima prepreka za promjenu ispitanice su navele i izostanak drugog adekvatnog posla, druge prioritete, nedostatak organizacijskih vještina i iskustva, zakonodavni okvir, ali i čekanje pravog trenutka – da odluka sazre u potpunosti.
Važno je istaknuti da je želja za promjenom podjednako zastupljena u svim dobnim skupinama.
Povezano: Promjena karijere u četrdesetima i pedesetima
Što bi im pomoglo da se odluče na promjenu
Za promjenu i put prema željenim poslovima i željenoj karijeri ispitanice bi se lakše odlučile kada bi raspolagale odgovarajućim financijskim sredstvima. Pomoglo bi im i više savjetovanja, znanja i vještina jer ih čak 40 % navodi manjak samopouzdanja kada razmišljaju o promjeni.
Ostale analize
Direktorice i menadžerice koje su sudjelovale u anketi su većinom žene koje su otvorile svoje firme potaknute željom za većom slobodom i kontrolom nad radnim vremenom, većom zaradom, ali i željom da napokon slijede svoju strast. Sada su u većini sretne na poslu.
Voditeljice tima i supervizori su većinom donekle sretne na poslu. One koje žele promjenu navode da ih sprečava to što ne pronalaze adekvatan drugi posao ili im nedostaje podrške okoline i financijskih sredstava.
Asistentice i operativne djelatnice koje su odgovorile na anketu su donekle sretne na svom poslu, a neke od njih i mrze svoj posao. Dosta ih želi promjenu, a neke o tome ne razmišljaju. Prepreka za promjenu im je najčešće strah od neuspjeha, ali i nedostatak financijskih sredstava i nedostatak samopouzdanja. Nekoliko ispitanica u četrdesetima i pedesetima odgovorilo je da su problem godine i da smatraju da im je kasno za promjene.
Zaključak
Zaposlene žene žele više mogućnosti i fleksibilnosti. Zadovoljstvo poslom im je vrlo važno. Poslodavci bi trebali nuditi fleksibilnije radno vrijeme koje zaposlenicama omogućuju lakšu integraciju poslovnog i privatnog života. Žene bi tako lakše organizirale svoje vrijeme, a stres s kojim se suočavaju, dok žongliraju između posla i osobnih obaveza, bio bi blaži. Ugodno radno okruženje značajno bi doprinijelo njihovom zadovoljstvu.
Povezano: Zapeli ste na poslu i razmišljate o otkazu, postavite si ovih 10 pitanja
Prikaz rezultata istraživanja – Zadovoljstvo poslom
1. Dobna skupina
Do 30 godina 18 %
31 – 40 godina 22 %
41 – 50 godina 42 %
50 + godina 18 %
2. Koliko ste dugo u trenutnoj karijeri?
0 – 3 godine – 24 % ispitanica
4 – 7 godine – 22%
8 – 12 godine – 20%
13 – 20 godine – 18%
20 godina + 16%
3. Kojoj od navedenih razina je vaš posao najbliži:
Operativna djelatnica 38%
Asistentica 20%
Voditeljica tima 16%
Supervizor 2%
Menadžerica 14%
Direktorica 10%
4. Koja tvrdnja se odnosi na vas:
Vrlo sam sretna na svom poslu 36%
Donekle sam sretna na poslu 56%
Nesretna sam i mrzim svoj posao 8%
5. Odaberite rečenice koja najbliže opisuje vašu trenutnu poslovnu situaciju
Zaposlena sam, ali želim promjenu 40 %
Zaposlena sam i ne razmišljam trenutno o promjeni 24 %
Prekvalificirala sam se kod istog poslodavca 0 %
Promijenila sam branšu/prekvalificirala se kod drugog poslodavca 6 %
Promijenila sam branšu/prekvalificirala se kod istog poslodavca 8 %
Ostala sam u branši, ali sam otvorila svoju firmu 22 %
Trenutno sam nezaposlena 2 %
6. Zbog čega želite promjenu (ako želite), odnosno što vas je potaknulo na promjenu ako je već nastupila
Želja za većom slobodom i kontrolom nad radnim vremenom 48 %
Želja za boljim radnim okruženjem 28 %
Želja za većom zaradom 36 %
Želja za napredovanjem 26 %
Želja da napokon slijedim svoju strast 36 %
Prevelik stres na poslu 38 %
Loše vodstvo 24 %
Ne želim promjenu 8 %
7. Koja vam je bila najveća prepreka (ili još uvijek jeste) da napravite promjenu
Izostanak podrške okoline 14 %
Strah od neuspjeha 42 %
Godine – mislim/mislila sam da je već kasno za takve promjene 16 %
Nedovoljna financijska sredstva 44 %
Smatrate da nemate dovoljno znanja 16 %
Ne znate gdje bi vaše vještine mogle biti korisne 8 %
Ostalo 2 %
8. Što nemate (niste imali), a olakšalo bi vam promjenu do posla koji želite
Savjetovanje o karijeri 20 %
Samopouzdanje 40 %
Dovoljno znanja 20 %
Dovoljno vještina 20 %
Financijska sredstva 52 %
Ništa od ponuđenog 2 %
9. Koji bi bio vaš odabir da je situacija takva da možete birati
Manja plaća, više slobodnog vremena 8 %
Veća plaća, manje slobodnog vremena 2 %
Važan mi je balans između privatnog i poslovnog života 90 %
Povezano: Kako savladati strah i usuditi se pokrenuti svoj posao