Nova knjiga Pavla Pavličića „Klub čitatelja“ osebujna je priča o estetici koja problematizira i ogoljuje brojne fenomene, uključujući sam umjetnički postupak.
S dosad objavljenih više od 100 naslova – romana, knjiga, priča, autobiografskih zapisa, feljtona i romana za djecu – Pavao Pavličić (rođen 1946. godine u Vukovaru) najproduktivniji je hrvatski pisac. Posebno se istaknuo djelima kriminalističkog žanra, a prema podacima o posudbama knjiga u knjižnicama, ujedno je i najčitaniji domaći književnik.
Bogat i raznolik opus ovog književnog znalca prepoznali su i u sedmoj umjetnosti te tako često koristili njegove romane za pisanje i razvoj brojnih scenarija. Osim u filmu, ljubitelji djela Pavla Pavličića mogli su uživati i u kazalištu gdje se njegov dramski tekst „Kazališni život“ 1981. godine našao i na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.
RADNJA:
U Domu za starije u zagrebačkom Trnju nižu se neobični događaji fantastične naravi. Jedan od glavnih likova, Bakuta, sin rezidentice Doma, preuzima na sebe zadatak da uđe u trag uzroku tih čudnovatih pojava, ali i da o tim pojavama sve nas uredno i vjerodostojno izvijesti.
Upravo spomenuti niz nesvakidašnjih slučajeva, koji unose nemir u uhodane živote stanovnika doma i njihovih posjetitelja, otvorit će prostor za raspravu o osjetilnim spoznajama: o ukusu, o lijepom i ružnom, visokom i trivijalnom u jeziku, književnosti, slikarstvu, glazbi. Kao što se kultura očituje samo preko različitih kultura, kao što se jezik očituje samo preko različitih jezika, tako i se definicija ljepote u „Klubu čitatelja“ propituje u raspravi o njezinu individualnom poimanju.