Na tronu gastro popularnih namirnica dugo je sjedio avokado. Razlog tomu je sve veća konzumacija bruncheva s kojima se divno kombinira, ali i jednostavnost njegove pripreme. Nakon što su chefovi, influenceri i gastro blogeri prezentirali sve moguće recepte, došlo je vrijeme za nešto novo. Slanutak je tako rado preuzeo tron i pokazao se kao namirnica koju stalno moramo imati kod kuće.
Recepti sa slanutkom uz koje ćete zaboraviti na hummus
Kod slanutka je divno što ga možete nabaviti u konzervi, već spremnog za uporabu. Tako ćete uštedjeti vrijeme i osigurati uvijek spremne namirnice za ono što želite pripremati. Naravno, ako imate vremena i “razmišljate unaprijed”, možete nabaviti suhi slanutak te ga ostaviti u vodi preko noći i ujutro samo ocijediti. Recepti sa slanutkom obično su jednostavni, povoljni i vrlo ukusni. Donosimo neke koji su naši favoriti!
Zdrave salate to go
Ove salate odlične su za pripremu dan prije kako bi ujutro imali spreman obrok za ponijeti na posao. Možete ih napraviti i za druženja ili večeru kao prilog uz glavno jelo ili ponijeti na piknik. Dobre su i kao lagani detox nakon gurmanskog vikenda.
Ideja je da u svoju omiljenu salatu dodate šaku ili dvije slanutka kojeg ste prethodno popržili na tavi ili u pećnici s malo maslinovog ulja i začina (sol, papar, crvena paprika, po želji chilli, češnjak..). Ostale sastojke dodajte kao i inače: zelenu lisnatu salatu, baby špinat, naribanu mrkvu, radič. Možete dodati i neuobičajene sastojke i tako dodatno obogatiti salatu. Ubacite grubo nasjeckani orah, zrnca šipka, grožđice..
Varivo sa slanutkom
U zimskim danima volimo jela “na žlicu”. Varivo sa slanutkom odlična je vege verzija za ručak ili večeru, kao odmor od mesa ili obrok s gostima koji ga možda ne jedu. Napravite ga za 2 dana, a ako želite mesnu verziju, dodajte suhu kobasicu po izboru ili komadiće piletine. Osim variva, slanutak možete ubaciti i u grah, a ostatak pripremiti kao i inače.
Potrebni sastojci za varivo:
- 500 gr slanutka (iz konzerve ili natopljenog preko noći)
- 1 glavica luka
- 2 režnja češnjaka
- 3 mrkve
- 1 žličica mješavine začina
- 1 goveđa kocka za juhu
- vrhnje za kuhanje
U loncu, na maslinovom ili kokosovom ulju pirjajte luk, dodajte potisnuti češnjak te nakon par minuta mrkvu. Malo promiješajte pa dodajte slanutak i začine. Nakon još par minuta ulijte vode po želji te ubacite goveđu kocku. Sve zajedno kuhajte 40-ak minuta ako koristite natopljeni i ocijeđeni slanutak. Ako koristite onaj iz konzerve, kuhajte dok mrkva ne omekša. Pred kraj izvadite otprilike šaku slanutka i usitnite štapnim mikserom te vratite u lonac. Tako ćete prirodno zagustiti jelo. Dodajte 2 žlice vrhnja za kuhanje te sve zajedno kuhajte još 5 minuta.
Povezano: 3 vegetarijanska jela koja će obožavati čak i ljubitelji mesa
Slanutak u sendvičima i prilozima
Kao što smo rekli, recepti sa slanutkom jednostavni su i lako primjenjivi. Tako slanutak jednostavno usitnite vilicom i dodajte u sendviče ili tortilje. Gotov slanutak možete dodati u rižu, ili mix povrća kao prilog uz meso ili ribu. Izvrstan je dodatak i zapečenom grahu te salati s kvinojom ili lećom. Zbog blagog okusa prija uz gotovo sve kombinacije, a neki ga koriste i u slatkim receptima za deserte. Koji god recept odabrali, nastojte ubaciti slanutak u barem 1 – 2 obroka tjedno. Vaše tijelo će vam biti zahvalno, a i osjećat ćete nalet nove energije. Slanutak je izuzetno pogodan i za dijabetičare, vegane i vegetarijance te kao povrće koje je zanimljivo i mališanima. Stoga neka vaš moto bude: maštu na volju i slanutak na tanjuru!