Ono što je stalno je promjena, zar ne? Usponi i padovi, pa po lojtrici gor, pa po lojtrici dol… podsjeća li vas ovo na svakodnevni život?
Jedan dan je fenomenalno, pa i još nekoliko sljedećih, no onda dolaze nešto lošiji koje ne želimo imati. No nije zadatak da se s njima borimo već da što prije pronađemo rješenje, dignemo se i krenemo dalje. Da nađemo svoj pokretač za prave stvari.
Pokretač koji će raditi za nas
Ponekad se svi mi nađemo u oblaku pitanja: „Razmišljamo li mi dobro?“ A što je to dobro, ovisi samo o nama kako to doživljavamo. Najbolje je to razriješiti davanjem odgovora na postavljena pitanja sebi. Imamo li rezultate koje želimo? Jesmo li dobro s tim o čemu mislimo?
Što kada jedno vrijeme ono radi dobro za nas, no već u nekom drugom trenutku se pokazalo kao loše, odnosno radi protiv nas. I to je normalno, zato postoje promjene kroz koje prolazimo. Više nismo zadovoljni nečime i osjećamo potrebu da nešto ovdje treba izmijeniti.
Na koje se pokazatelje treba usredotočiti kako bi došli što prije do rješenja, najčešće je BINGO pitanje koje postavljamo sami sebi i želimo brz odgovor. Naravno da ono postoji, no najčešće ga ne vidimo. Sakrilo se. Iza čega? Iza naših ponavljajućih, multiplicirajućih misli. One nas ometaju i zbog njih ne vidimo rješenje.
Samouvjeravanje – dobro ili loše?
Jučer sam pogledala film na Netflix-u „Pod hipnozom“ i iz njega mogu izvući njegov najbitniji dio, a to je TRIGGER ili riječ POKRETAČ koja će potaknuti bujicu misli, aktivnosti, stanja i sljedećih nekoliko tisuća misli.
Naime da bi hipnotizer iz tog filma mogao upravljati osobom, on joj je usadio neke riječi koje kad ih on izgovori ona će kao robot raditi po njegovim uputama. Čuli smo svi za samohipnozu što je ništa drugo nego samouvjeravanje sebe u nešto izgovarajući neke riječi, rečenice isl. , ne bi li nas one potakle na aktivnosti koje želimo, ali smo prelijeni da ih započnemo. Možda će netko to nazvati mantrom, no sve te informacije su usmjerene mozgu kao naredbe. One će nam pomoći ili odmoći u aktivnostima, zavisno rade li za nas ili protiv nas.
Povezano: Ključ rješenja nam je svakodnevno u ruci
Samo pozitivno – Fokus
Naravno da nam pozitivne riječi ili rečenice daju motivaciju da nešto započnemo raditi, što je apsolutno dobro. Ovu našu prirodnu reakciju treba iskoristiti u trenutku kad krene nešto lošije, da nas što prije digne i vrati u početni kolosijek. Ono što pričamo sebi na glas ili potiho, pričamo našem mozgu koji ne zna je li nešto loše ili dobro za nas već kao poslušni pas izvršava naredbe. Onaj koji određuje što je dobro, a što loše za nas smo mi. Jesmo li dobro s tim mislima? Odgovor će nam dati jesmo li ispravno odabrali misao.
Pokretač
Za svaki dobar ili loš potez ili stanje u kojem ćemo se naći zaslužan je neki pokretač. Svaki čovjek će znati je li pokretač dobar ili loš po tome što će nakon njega nastupiti vrlo jak osjećaj. Nakon pokretača dolaze multiplicirajuće misli koje podržavaju pokretač da traje.
Pokretač može biti potpisivanje ugovora. Multiplicirajuće misli mogu biti: super ću zaraditi, ja vrijedim, ja sam sposoban, kupit ću za novac dvosjed koji dugo čekam, počastit ću prijatelja pićem, pohvalit ću se roditeljima, napravit ću dobar plan rada kako bi bio još bolji u tom poslu… Motivacija raste kao što se može zaključiti i ovo je nešto kroz što smo svi prošli.
Suprotno tomu može biti nepotpisivanje ugovora kao pokretač, a multiplicirajuće misli sve gore navedene u negativnom obliku. Baš sam opet nesposoban. Nikada neću naći dodatni posao. Opet se moram pomiriti sa spavanjem na starom dvosjedu. Što ću reći roditeljima i prijateljima, sramim se.
Isto ponašanje – različiti rezultati
Kako kod prvog primjera imamo dojam da osoba raste i penje se sve više i više, tako kod drugog da se zakopava sve dublje i dublje. Ovdje je sve potpuno jasno i dokaz kako mozak radi jednako jer ne zna razliku. Razliku u mislima znamo mi i tu je rješenje za teške situacije.
Kompenzacija
Kompenzacija je ništa drugo već ono što je mozak napravio malo prije koristeći našu podsvijest, naša sjećanja, naša iskustva i naše stavove. Umjetnu kompenzaciju možemo napraviti ako počinjemo uvjeravati sebe u ono čega nema, moguće je da može postojati, a uz to još imamo jaku želju.
Stoga pokretač da nismo potpisali ugovor kompenziramo, ublažimo multiplicirajućim mislima. Bit će još drugih ugovora. Poslije ovog dolazi onaj kojeg ću potpisati. Pitat ću još neke kolege. Pogledat ću oglase. Znam da ću zaraditi za svoj dvosjed jer mogu. Otići ću otvoriti u banci trajni nalog za štednju s minimalnim iznosom za početak kako bi pokrenuo dobar osjećaj i proces.
Nema bježanja od loših pokretača jer ćemo tek tada stvoriti multiplicirajuće misli koje će nas još jače oslabjeti. Što se prije pozabavimo kompenzacijskim mislima, time ćemo prije potaknuti dobre misli, aktivnosti koje uz njih idu i utjecati na cjelokupno svoje stanje. Iz lošeg stanja ne možemo očekivati da ćemo dobro raditi. Taj rad će biti polovičan i loš. Možda postane i naš sljedeći loš pokretač.
Oni dobri dani koje sam spomenula na početku ne dolaze sami od sebe, mi smo ih stvorili i tu leži naša snaga i naše rješenje.
Povezano: 5 jednostavnih koraka za postizanje općeg zadovoljstva
Ovu kolumnu možete poslušati i dok šetate, uživajte KLIKNI