Jedna riječ koja se često spominjala uz pojam pandemije je “otkaz”. No i bez zdravstvene krize živimo u turbulentnim poslovnim vremenima. Ljudi će otkaze davati i dobivati sve više. I razlog neće uvijek biti ekonomske prirode. Naprotiv, otkaz je prilika, samo ako tako odlučite na njega gledati. I samo ako izbjegnete ove greške u potrazi za novim poslom.
Kako dalje nakon što ste dobili otkaz
U većini slučajeva bolje je dati nego primiti otkaz. Stoga nemojte čekati ako osjećate ili znate da trenutno radno mjesto nije za vas. Ili ako ste u toksičnoj radnoj atmosferi. Ako ste dobili otkaz, bez obzira u kojoj vas mjeri je ili nije iznenadio, potrebno je “pametno dalje”.
Ne skrivajte istinu
Prijašnje generacije nije zanimalo zašto tražite novi posao, to je na razgovorima bilo manje bitno pitanje. No danas se češće pita nego što se izbjegava. Stoga je važno biti iskren, ne sakrivati istinu, ali se pobrinuti da vam koristi. Važno je ukratko reći razlog otkaza, ali i što ste iz njega naučili. Pričanje loše o bivšem nadređenom izazvat će kontraefekt, bez obzira koliko je to možda istina. Pokažite da ste spremni preuzeti svoj dio odgovornosti i da ste imali prilike promisliti i doći do zaključka koji vam služi. Sallie Krawcheck, suosnivačica Ellevesta ovako je opisala svoje iskustvo otkaza: “Kada sam radila u banci, naš tim je greškom potaknuo klijente da ulože u visoko rizične proizvode koji su ustvari trebali biti nisko rizični. Kada je nastao kaos, zalagala sam se da se klijentima napravi djelomični povrat uloga. Moj nadređeni se protivio, a iako se upravni odbor slagao, povrat se ipak nije izvršio. Moj odnos s nadređenim je bio narušen i uskoro sam ‘ispala iz igre’. To me naučilo da mi je zaista važna ona krilatica da je klijent na prvom mjestu. To mi je važnije nego raditi posao koji volim.”
Oprezno s društvenim mrežama
Sudeći po brojnim “internet trolovima” možemo zaključiti da su društvene mreže odličan ispušni ventil, zar ne? Ipak, suzdržite se od komentiranja, postanja i sheranja stvari vezanih uz bivšeg poslodavca ili otkaz. Posebice dok su emocije još uvijek vrlo visoke. Čak i ako nešto izbrišete nakon objave, digitalni trag ostaje, kao i mogućnost da je netko vidio vaš post i napravio “print screen”. Uostalom, to nije zdravi način procesuiranja neželjenih životnih događaj. Trebali biste napraviti baš suprotno – umjesto online svijeta okrenite se onom unutrašnjem. Napravite “inventuru” emocija, trenutnog stanja i željene budućnosti.
Povezano: Otkaz kao novi početak
Vi niste vaš otkaz
Krilatica koja se često koristi kada se priča o nezadovoljstvu izgledom ili nekim odnosom. No isto se odnosi i na poslovni aspekt. Ako vam je karijera jako važna ili vam je posao neophodan u egzistencijalnom smislu, otkaz će vam još teže pasti. No život je nepredvidiv, a takvi su i poslovni odnosi. Bilo da ste dobili otkaz svojom greškom ili vas nadređeni jednostavno nisu vidjeli u toj ulozi, otkaz “udara”. Na ego, ne samo na novčanik i status. Stoga je ovo dobra prilika da razmislite tko ste bez obzira čime se bavite. Učvrstite svoj identitet istovremeno gradeći financijsku neovisnost kroz nova zaposlenja. Tako vas ni jedna poslovna situacija i ni jedan otkaz neće više nikad pogoditi kao ovaj.