Iako ima više i manje zahtjevnih beba, svaki roditelj se barem nekoliko puta susreo s problemom nespavanja. Kako roditeljam, tako i beba. Jednu noć nekako proguramo, no ako je nespavanje bebe čest scenarij u vašem domu, s vremenom možete postati frustrirani i osjećati se pomalo nemoćno. Stoga donosimo nekoliko trikova uz koje će beba lakše zaspati, a koji su pomogli brojnim roditeljima.
Glazba uz koju će beba lakše zaspati
Vremena kada su roditelji morali voziti bebe u automobilu kako bi napokon zaspale odavno su iza nas. Današnja moderna tehnologija omogućila nam je jednostavniji način umirivanja bebe. Poznato je da mališani vole bijeli šum koji ih podsjeća na vrijeme u maminom trbuhu. Suprotno raznim mišljenjima, bebe su u trbuhu bile izložene stalnim zvukovima i šumovima, a ne spokojnoj tišini. Rad maminih organa i sve što se događa izvana stvaraju razne zvukove i bebama je to normalno. Zato bebe vole zvuk automobila, kuhinjske nape, fena za kosu. No, kako biste sebi olakšali život (a bebama je svejedno) nabavite neku od aplikacija s takvim zvukovima. Naša preporuka je besplatna aplikacija “White noise” koja ima ove i brojne druge zvukove, radi bez interneta i najbolje od svega – možete surfati mobitelom dok beba sluša zvukove. Gasi se sama nakon određenog vremena pa možete i vi beba bezbrižno utonuti u san!
Bebe vole rutinu
Najveću uslugu koju možete napraviti sebi i bebi je da od malih nogu stvarate rutinu. Iako mislite da ona možda nema smisla kada je beba još mala, nikada nije dovoljno rano početi. Ona obično uključuje kupanje u toploj kupki, hranjenje, nježnu glazbu pa spavanje. Kako se bliži večernje vrijeme spavanja probajte lagano zamračiti prostoriju, stišati TV i ostalu buku i vi sami sporije govoriti. To je vrijeme kada bebu nemojte više uzbuđivati visokim tonovima i gugutanjem, već laganim i mirnim glasom. Navečer izbjegavajte aktivnosti poput baby gym-a, ali možete vježbati boravak bebe na trbuhu jer ih to lagano umori i tako će beba lakše zaspati.
Masaža
Jako male bebe možete umotati swaddle tehnikom te potom nježno dragati po licu, a za nešto veće bebe i starije možete isprobati pravu masažu. Izbjegavajte razne kreme, dovoljno je čisto bademovo ulje lagano zagrijati među dlanovima. Potom kružnim, laganim i nježnim pokretima proći trbuh (izvrsno i protiv grčeva), ruke, noge, leđa, a potom lice (bez ulja). Možete je i lagano maziti po glavi.
Svakako pratite bebu kroz neko vrijeme i vidite što joj najviše odgovara od zvukova, načina nošenja i slično. S vremenom ćete vidjeti da joj se obično i spava i da je gladna u isto vrijeme pa će vam i samu rutinu biti lakše odrediti. I opustite se, ako ne uspijete uspavati bebu prvih nekoliko dana ili tjedana, uz ustrajnost, strpljenje i opuštenost ćete to sigurno uspjeti.