Pojam granice odnosi se na širok spektar situacija.
Primjerice – poteškoće kod traženja onog što želimo, osjećaji obveze, osobno doživljavanje stvari, istresanje drugih na nama i slično. Gdje ste vi slabi? Dobro postavljane granice daje nam mogućnost da izaberemo ono što želimo i ono što ne želimo od života. Što vi birate? Promislite o svakom segmentu svoga života i proučite gdje imate slabe, a gdje jake granice tj. gdje vam je teže, a gdje lakše reći ne. Usredotočite se više na one segmente gdje ste slabi, jer tamo je potrebno unijeti promjenu.
Osobne granice
Ako se još uvijek pitate što su osobne granice, evo kratkog podsjetnika. Osobne granice su mentalni, emocionalni i fizički zidovi koje stvaramo da bi se zaštitili od iskorištavanja, manipuliranja ili zlostavljanja od strane drugih ljudi i predstavljaju važan udio u izgradnji samopoštovanja i zdrave slike o sebi.
Nedostatak osobnih granica utjecat će na nisku razinu samopoštovanja, lošu sliku o sebi i rezultirati jednim općenitim životnim nezadovoljstvom pa tako i nezadovoljstvom u odnosima.
Kako ih možete postaviti? Jedan od načina je da osvijestite gdje trebate, u kojim situacijama i s kojim osobama pojačati osobne granice. Koje potrebe nemate zadovoljene zbog loše uspostavljenih granica? Naučite se reći ne bez straha ako je to jedan od načina da zaštite sebe, pri tome ne ugrožavajući druge.
Svoje obaveze, želje i prioritete podijelite u dvije kategorije – odgodivo i neodgodivo. Na ovaj način, uvijek ćete sačuvati barem malo vremena za sebe, što će vas učiniti sretnijim i zadovoljnijim osobama.
Povezano: Gdje je nestao osobni stav i osobna odgovornost