Dvorci su među najimpozantnijim građevinama koje je svijet ikada vidio. Njihova arhitektura, povijesna važnost i često bajkovita atmosfera privlače pažnju stoljećima. Njima su inspirirane brojne bajke, priče, legende, filmovi…
Ove monumentalne građevine ne samo da odražavaju moć i bogatstvo onih koji su ih gradili, već pričaju i priče o vremenima koja su prošla, legendama koje su se rodile i kulturi koju su oblikovale. U prvom dijelu ovog serijala donosimo vam pregled nekih od najljepših i najvažnijih dvoraca Europe, svaki s jedinstvenom pričom i arhitekturom koja oduzima dah.
Dvorac Peleș, Rumunjska
Dvorac Peleș, smješten u slikovitim Karpatskim planinama, jedan je od najljepših dvoraca Rumunjske. Izgradnju je naručio kralj Karol I. Građen u stilu njemačke renesanse, ali s elementima gotike, baroka i talijanske renesanse, Peleș je pravo arhitektonsko remek-djelo.
Ovaj impozantni dvorac ima preko 160 soba, uključujući knjižnicu s tajnim prolazima, galerije s više od 2000 umjetnina, te kolekciju oružja i lovačkih trofeja s preko 4000 primjeraka. Bio je tehnološki napredan za svoje doba, s električnom energijom, centralnim grijanjem i liftom. Okružen je terasama ukrašenim skulpturama, fontanama i mramornim vazama, a 1953. godine pretvoren je u muzej koji čuva bogato naslijeđe rumunjske kraljevske obitelji.
Dvorac Haar, Nizozemska
Dvorac Haar jedan je od najljepših i najluksuznijih dvoraca u Europi, a svakako najimpresivniji u Nizozemskoj. Izgrađen je između 1892. i 1912. godine na ruševinama srednjovjekovnog dvorca iz 15. stoljeća. Arhitekt dr. PJH Cuypers, poznat po obnovi amsterdamskog Rijksmuseuma, vjerno je slijedio izvorne obrise starog dvorca kako bi stvorio repliku koja zadržava povijesnu autentičnost.
Unutrašnjost dvorca uređena je u raskošnom stilu, a moderniziran je uvođenjem struje i ostalih pogodnosti svog vremena. Prostrano dvorište pretvoreno je u impozantnu dvoranu, a dvorac se ponajprije koristio kao luksuzno prebivalište, a ne za obranu. Ima čak 200 soba i 30 kupaonica, dok perivoj oko dvorca krasi preko 7000 zasađenih stabala.
Dvorac je nekoć bio u vlasništvu obitelji povezanih s bogatom obitelji Rothschild, koja je financirala njegovu restauraciju. Danas je dvorac pretvoren u muzej te je popularno mjesto za sajmove, kulturne događaje i posjete turista.
Dvorac Balmoral, Škotska
Dvorac Balmoral, smješten na sjeveroistoku Škotske, poznat je kao škotska rezidencija britanske kraljevske obitelji. Iako je izvorna rezidencija izgrađena 1390. godine, postala je kraljevska tek 1852., kada ju je princ Albert kupio kao dar svojoj supruzi, kraljici Viktoriji, koja je obožavala Škotsku.
Tijekom godina dvorac je proširen i preuređen, a 1856. dobio je svoj današnji izgled, uključujući i poznati toranj. Oko dvorca su uređeni veličanstveni vrtovi, a kraljica Viktorija nazivala ga je “ovaj divan raj” zbog njegove ljepote i spokojnog okruženja. Dvorac Balmoral i dalje služi kao privatno odmaralište kraljevske obitelji, a imanje, vrtovi i glavna dvorana otvoreni su za posjetitelje u razdobljima kada obitelj ne boravi u njemu.
Dvorac Hluboká, Češka
Dvorac Hluboká, izgrađen u neogotičkom stilu, inspiriran je slavnim engleskim dvorcem Windsor i proglašen nacionalnim spomenikom češke kulture. Prvotno je sagrađen u drugoj polovici 13. stoljeća, a kroz povijest je zbog čestih promjena vlasnika prošao brojne obnove. Od renesansnih, baroknih i romantičnih elemenata, dvorac je s vremenom poprimio današnji izgled.
Dvorac ima čak 140 soba, iako je za posjetitelje otvoreno njih 20. Unutra se nalaze vrijedne zbirke, uključujući impresivnu knjižnicu s 12.000 knjiga, bogatu kolekciju oružja, umjetničke tapiserije, nakit i brojne kuhinje specijalizirane za različite vrste hrane. Dominira mu 58 metara visoka kula, na koju se posjetitelji mogu popeti i uživati u spektakularnom pogledu na dvorac i okolicu.
Bojnjički dvorac, Slovačka
Bojnjički dvorac, nekada bajkovita srednjovjekovna utvrda, danas je najposjećeniji muzejski kompleks u Slovačkoj. Uz brojne turističke posjete, dvorac je česta lokacija za snimanje filmskih scena, što dodatno pridonosi njegovoj popularnosti.
Prvi put se spominje 1113. godine kao drvena tvrđava, a u 13. stoljeću preuređen je u kameni dvorac. Tijekom stoljeća mijenjao je vlasnike, uključujući i nekoliko kraljeva, a u 16. stoljeću obnovljen je u renesansnom stilu. Iako ga je 1950. godine zahvatio veliki požar, dvorac je nakon toga temeljito restauriran i pretvoren u muzej. Danas je otvoren za posjetitelje te je domaćin raznih događanja, poput vjenčanja, festivala te raskošnih božićnih proslava.
Svaki od ovih dvoraca nosi jedinstvenu priču, od kraljevskih rezidencija i utvrda do simbola moći i umjetničke baštine. Dvorac Peleș sa svojim tehnološkim dostignućima, bajkoviti dvorac Haar, škotski raj Balmoral, impresivni Hluboká i filmski Bojnjički dvorac – svaki je riznica povijesnih i kulturnih vrijednosti koje privlače posjetitelje iz svih krajeva svijeta.
Povezano: Uronite u prošlost kroz priče koje pričaju najljepši europski dvorci
I. Š.