Kvinoja (kinoa, quinoa), leća i karfiol važne su namirnice koje biste, ako još niste, svakako trebali uvrstiti u svoju prehranu.
Savjeti za bolje sutra
Kvinoja
Za bolje sutra uvrstite u prehranu kvinoju. Skuhajte kvinoju i napravite varijaciju svog omiljenog rižota (bez riže) ili ju zamiješajte za doručak s voćem, jogurtom i žličicom meda i uživajte! Kvinoja se može kombinirati s različitim namirnicama, odlično se slaže sa svim vrstama povrća, možete je dodavati i u salate.
Zašto?
Bogat je izvor vitamina i minerala, obiluje kompletnim izvorom bjelančevina s obzirom da sadrži svih 9 esencijalnih aminokiselina. Kvinoja sadrži više proteina nego bilo koja druga žitarica. Bogata je fosforom (sadrži gotovo onoliko koliko ribe), željeza (2 puta više od pšenice), kalcija, vlakana i vitamina B koji poboljšava sve procese vezane za metabolizam.
Leća za bolji imunitet
Za bolji imunitet pronađite neki fini recept za spravljanje leće i navalite! Bez obzira birate li zelenu, smeđu ili crvenu, priprema je jednostavna. Odlična je za razna variva, priloge, a i salate.
Zašto?
Leća je obogaćena željezom, vitaminom B6, bakrom i cinkom koji su odgovorni za poboljšanje imuniteta. Ove hranjive tvari pomažu u povećanju broja bijelih krvnih stanica u ljudskom tijelu. Bijele krvne stanice odgovorne su za obranu tijela od različitih vrsta bolesti. Visoko je hranjiva i puna dijetalnih vlakana. Zbog visoke nutritivne, a niske kalorične vrijednosti, odličan je dodatak prehrani.
Karfiol
Napravite pire od karfiola! Operite glavu karfiola, zblendajte u multipraktiku ili naribajte na najsitnije preko ribeža. Na wok tavu stavite žičicu svinjske masti, maslaca ili kokosovog ulja i dodajte usitnjeni kafriol. Ostavite na laganoj vatri 20-ak minuta, miješajte dok voda iz njega ne ispari, dodajte začine po želji i servirajte
Zašto?
Karfiol između ostalog sadrži vitamine A, B i C te kolin koji doprinosi normalnom metabolizmu lipida i održavanja normalne funkcije jetre. Karfiol sadrži kalcij (za jače kosti) i magnezij (doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti). Dobro je znati da se karfiol brže i lakše razgrađuje ako se jede sirov, nego kada se konzumira kuhan. Enzimi iz karfiola pomažu u procesu detoksikacije.
Povezano: Namirnice koje će Vam pomoći u borbi protiv gripe i prehlade