Svađa između braće i sestara uvijek je bilo i uvijek će biti, no to ne znači da biste trebali samo sjediti i čekati da porastu kako bi se smirili. Bilo da se radi o igri ili posuđivanju odjeće, dovoljna je jedna sitnica da pokrene svađu koju je ponekad teško zaustaviti. Kako biste pomogli svojoj djeci da se lakše snađu u slučaju razmirica, ali i imali skladniji obiteljski život, donosimo nekoliko savjeta što učiniti kod sljedeće svađe.
Kako spriječiti svađu između djece
Empatija, ali i postavljanje granica
Ponekad nije lako spriječiti svađu između djece premda se vama čini kao da se svađaju oko totalne bezvezarije. No, možda se radi o za njima vrlo važnoj stvari. Osim čvrstog stava, dobro je pokazati i razumijevanje te empatiju. Djeca bi trebala imati pravo pokazati i reći što osjećaju, no isto tako biti i odgovorni za svoje postupke. Sljedeći put kada se morate umiješati i stišati buku koja dolazi iz sobe, probajte neku od rečenica. Naravno, prilagodite ih dječjoj dobi. Možda neće “upaliti” od prve, no djeca će znati da ih vidite i čujete i neće imati potrebe skretati vam pažnju na vama neprihvatljive načine.
“Kada ti seka uzima stvari postaneš ljut. Možeš joj reći kako se osjećaš riječima, bez udaranja.”
“Želiš ostati duže budan kao braco. Znam da jedva čekaš ići u treći razred da možeš i ti tako, ali u međuvremenu mi reci ako si ljubomoran na bracu, nemoj mu zato šarati po školskim stvarima.”
Djelujte unaprijed
Najbolji način za spriječiti svađu između djece je djelovati unaprijed. Sigurno već dobro znate što potiče ili smiruje prepirke između vaših mališana. Često se radi uvijek o istim temama i situacijama. Stoga iskoristite jedan miran vikend ili poslijepodne i sjedite svi zajedno te napišite obiteljska pravila.
Na papir stavite koja su to pravila koja bi svi mogli slijediti kada dođe do konflikta kako bi se izbjegla veća svađa. Neka to bude zajednički brainstorming, a finalne ideje postavite na svima vidljivo mjesto. Kada sljedeći put dođe do svađe, neće imati izbora nego slijediti korake koje su sami osmislili te neće imati na koga prebaciti krivnju.
Neka od pravila mogu biti:
- Uvijek ponovimo ono što je druga osoba rekla kako bismo bili sigurni da smo dobro čuli poruku.
- Fokusiramo se na trenutni problem, bez spominjanja prošlih situacija.
- Kažemo što trebamo i želimo bez da napadamo drugu osobu.
Što kada se morate uplesti
Najbolje je ostaviti djecu da sami riješe razmirice. Bilo da se radi o vlastitoj djeci ili konfliktima na dječjim igralištima, najveću uslugu ćete napraviti kada pustite djecu da sami reagiraju. No, postoje situacije kada se morate uplesti. Tada je važno da prvo smirite sebe kako biste mogli adekvatno doprinijeti razrješenju situacije.
Nakon toga poslušajte obje strane, izrazite empatiju i razumijevanje. Nikako ne zauzimajte strane, nego pokušajte doći do rješenja koje odgovara svima. To nekada neće biti moguće, no važno je da date sve od sebe kako ne biste ostavili dojam da ste stali na nečiju stranu. Čak i kada je vama očito da je jedno dijete u krivu, njima ne mora biti.
Zauzmite jasan stav, smirite sve uključene strane i dajte do znanja da svi mogu reći što misle i osjećaju, no da pritom ne smiju izrugivati se drugoj strani ili fizički nasrtati. Kada jedno dijete priča, drugom recite da ponovi što je ono reklo i obratno. Dugoročno pomaže i da djecu naučiti tehnikama kojima će smiriti sami sebe, što će im svakako pomoći u daljnjem rastu i razvoju te raznim životnim situacijama.